2.B ve Vídni

Tři slunné červnové dny věnovala třída 2.B odborné exkurzi do Vídně a řady míst na území České republiky.

V pondělí 12. června byl naší první zastávkou Státní hrad Šternberk. Kromě běžné prohlídky vedené průvodcem jsme absolvovali i exkurzi do zrekonstruovaného podkroví, kam se běžný návštěvník nedostane. Odborný výklad nám poskytl pracovník firmy, která rekonstrukci historických krovů prováděla. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o problematice rekonstrukce historických staveb a památkové péče.
V Brně jsme zavítali na Fakultu stavební Vysokého učení technického. Že jde o opravdu vysokou školu, nás přesvědčilo nesčíslné množství schodů, které jsme museli zdolat. Náš průvodce docent Jandora nám totiž umožnil vystoupit až na střechu budovy a pokochat se úžasným výhledem na značnou část Brna. To ale byl bonbónek na závěr, hlavním účelem návštěvy bylo získání základních informací o vysokoškolském studiu.
Na sklonku dne jsme se ubytovali v chatkách a bungalovech rekreačního zařízení Laguna v Pasohlávkách, s hladinou Novomlýnských nádrží a Pálavou na dohled.

V úterý ráno jsme zamířili k hlavnímu cíli naší výpravy – Vídni. K prohlídce Schönrunnu, letního sídla habsburských císařů, jsme měli předem zajištěné audioprůvodce v češtině.
I když jsme zvolili kratší prohlídkový okruh, šlo o časově nejnáročnější část programu. Architektonické a historické památky v centru města, např. Hundertwasserův dům, jsme stihli ve srovnání se Schönbrunnem poznat jen zběžně. Navečer jsme si dopřáli krátkou relaxaci v zábavním parku Prater. Nocovali jsme opět v Pasohlávkách.

Poslední den, ve středu 14. června, nás čekala exkurze do výrobního podniku Xella v Hrušovanech u Brna. Vyzbrojeni přilbami a zářivě barevnými vestami jsme vstřebávali poznatky o výrobě pórobetonových stavebních prvků Ytong.
Zbylé hodiny jsme strávili v Brně – každý podle vlastního uvážení – a nadešel čas návratu.
Unavené, ale bohatší o spoustu zážitků i nových poznatků nás autobus vyložil opět u našeho domovského ústavu. Tím jsme z blažených výšin sestoupili zpátky do tvrdé reality – poslední písemky, zkoušení a noci probděné nad dokončováním výkresů, než nás vysvobodí prázdniny.