BONJOUR ŠTRASBURKU, GEODETI DORAZILI!

A je to tady! Konečně jsme se dočkali. Čtvrtek 8. února 2018 a cesta do Evropského parlamentu jako výhra v soutěži Euroscola za mapování bílých míst na mapách.

Od školy jsme odjížděli v 6 hodin ráno. Příjezd do města Štrasburk byl okolo sedmé večerní. Po ubytování v krásném Grand hotelu jsme šli prozkoumat místo našeho dočasného bydliště. Navštívili jsme štrasburské hlavní nádraží, jehož součástí je podzemní tramvaj, prošli se ulicí  Rue du Maire Kuss, na které byl McDonald´s a malé obchůdky pro nákup potravin nebo rychlého občerstvení. Šli jsme dále ke kostelu Église Saint-Pierre-le-Vieux, kde jsme pořídili několik fotek. Unaveni cestou, nadšeni hotelem a uchváceni nočním Štrasburkem jsme ulehli ke spánku.

V pátek 9. února 2018 nastal den D. Začal nádherně, venku svítilo sluníčko, teplota kolem 3°C. Po bohaté snídani jsme měli před hotelem přistavený autobus, který nás dopravil před budovu Louise Weiss Evropského parlamentu. Před vstupem nás ještě čekala přísná bezpečnostní kontrola. V parlamentu nás všechny pěkně přivítali, předali nám loga (jmenovky) a na snídani nám prezentovali program celého dne. Studenti se potom rozdělili do vícejazyčných pracovních skupin.

Následoval přesun do jednacího sálu EP a usazení všech účastníků na místa poslanců. Proběhlo uvítací slovo, představení Evropského parlamentu a Evropské unie administrátory EP. Poté účastníci představovali své země a školy, vybraný student každého státu to musel zvládnout v jedné minutě. Nás reprezentovali Aneta Oplerová (2.G) a Dominik Chwistek (3.G). Následovala anketa, kde si studenti vyzkoušeli hlasování jako poslanci EP. Hlasovali o tom, jestli by Evropa měla mít jednotný jazyk, stejnou měnu apod. Dopoledne bylo zakončeno slovem a diskuzí s viceprezidentem EP Rainerem Wielandem. I naši žáci se aktivně do diskuze zapojili. Ještě společné fotografování a je čas na oběd v restauraci EP.

Po obědě začala hra Eurogame. Týmy o čtyřech studentech z různých států měli za úkol zodpovědět 15 otázek – každá otázka byla v jiném jazyce a týkala se jiné země. Šlo o bouřlivou komunikaci a zjišťování odpovědí.

Odpoledne bylo shromáždění pracovních skupin ve výborech, kde studenti diskutovali a vyměňovali si názory a svá stanoviska na evropské priority. Jednali o životním prostředí a obnovitelných energiích, o bezpečnosti a lidských právech, o budoucnosti Evropy, o migraci a integraci a o zaměstnanosti mladých lidí. Určili si ve své skupině mluvčího a redaktora, kteří budou danou problematiku později předkládat v jednacím sále EP.

Učitelé měli vlastní program, který spočíval v návštěvě 360° kina s filmem o Evropě, Evropské unii a imigrantské krizi, prohlídce EP a interaktivních tabulí, společném focení a v neposlední řadě prezentaci o imigrantské krizi a diskuzi se zástupci EP o tomto aktuálním tématu.

V 16 hodin jsme se všichni zase sešli v jednacím sále EP na plenárním zasedání. Tady teď studenti v rámci pracovních skupin prezentovali své dané téma a v rámci 10ti minut odpovídali na otázky jiných skupin. V závěru návštěvy proběhlo finále hry Eurogame, do kterého se dostal i náš Ondřej Vítek (3.G). Postoupili 4 týmy, ten Ondrův nakonec skončil na 2. místě. Ale i tak je to veliký úspěch. Na památku si odnesl mikinu a kšiltovku.
Po vyhlášení výsledků a předání odměn proběhlo slavnostní ukončení celého dne, nastoupení zástupců jednotlivých škol s vlajkami svých států a poslech evropské hymny.

Nejnáročnější den byl za námi, utekl jako voda a ještě večer na hotelu probíhaly mezi námi diskuze. Všichni se ale shodli na jednom , že to prostě nemělo chybu!

V sobotu 10. února 2018 jsme už měli vlastní program - celý den strávit ve Štrasburku. Dopoledne jsme měli objednanou hodinovou okružní plavbu lodí po řece Ill, z které jsme viděli historickou část města a z jiného pohledu Evropský parlament. Dále jsme nemohli minout dominantu Štrasburku – gotickou katedrálu Notre-Dame. Se svými 142 metry byla dlouho nejvyšším kostelem na světě, dnes je na šestém místě. Ještě před nákupy suvenýrů a dárků nejbližším jsme stihli společný oběd v místní restauraci. V sedm hodin večer jsme se naskládali do autobusu, byť se nám domů moc nechtělo, a nabrali směr Česká republika.

Ohlasy našich žáků:

„Jsem z toho nadšená, výlet mi dal opravdu hodně a jela bych tam opět.“
„Zkušenosti z Parlamentu jsou skvělé, naučil jsem se zase nějaké anglické fráze.“
 „Za tuto zkušenost jsem velice rád.“
„Exkurze byla skvělá, vrátil bych se a zopakoval si vše!“
„Líbilo se mi, že jsme mohli dávat otázky viceprezidentovi EP, takovou příležitost nemá každý!“

 

Ing. Lenka Uhrová, Ing. Tomáš Patočka