Geodeti pátí na mezinárodní soutěži

Ve dnech 12.4. – 14.4.2019 se ve městě Duchcov konal XIV. ročník soutěže žáků geodetických oborů středních průmyslových škol International Geodetic Pentathlon (IG5). Naši školu již tradičně reprezentovali dvě smíšená družstva. Tato soutěž je jedinečná ve střední Evropě. Soutěžící sbírají neocenitelné zkušenosti a možnosti srovnat své sportovní a odborné schopnosti s vrstevníky středních škol zaměřené na zeměměřické obory z České republiky, Slovenské republiky, Polska a Maďarska. Soutěž spočívá v orientačním běhu v přírodě, kde jednotlivé týmy plní na pěti různých stanovištích odborné úkoly a hodnotí se jejich přesnost a rychlost provedení.

Tentokrát se soutěž poprvé konala v Duchcově. Celkem bylo 32 týmů z již zmiňovaných zemí. Naši školu reprezentovali dvě družstva a to v prvním družstvu: Alžběta Hanáková (4.G), Eliška Řezníčková (3.G), František Gurecký (1.G), v druhém družstvu: Eliška Valentová (1.G), Filip Paruza (4.G), Vojtěch Míča (4.G).

V pátek 12.4. v brzkých ranních hodinách jsme vyrazili z Opavy do Duchcova. Při příjezdu jsme se dostavili na Gymnázium a Střední průmyslovou školu v Duchcově, odhodili batohy a hned jsme se šli seznámit s měřickými pomůckami, se kterými se pak soutěžilo. Po prohlídce jsme se měli možnost podívat na Zámek Duchcov, pak začal oficiální program. Všechny týmy se sešly v aule gymnázia, kde nám organizátoři dali úvodní pokyny k soutěži.  Po pokynech nás autobus odvezl do Mostu, kde jsme byli ubytováni. Na večeři jsme si udělali menší soustředění k různým možným úkolům a pak šli spát.

Druhý den tj. 13.4. probíhala hlavní soutěž. První družstvo vybíhalo v 8:40 a druhé v 10:30 hod. Trasa vedla části městem Most přes kraj dobývacích prostorů až do Duchcova. Na trase plnily týmy geodetické úlohy. Po doběhnutí všech týmů nás autobus odvezl na internát, kde jsme si dali sprchu, trochu odpočinuli a čekali na vyhlášení výsledků soutěže. Netrpělivě jsme čekali do 18. hodiny. S hodinovým zpožděním se začínaly vyhlašovat výsledky. Naše druhé družstvo se umístilo na 5. místě v kategorii přesnost z 32 týmů. První tým skončil v první půlce všech soutěžících družstev. Naše týmy si zaslouží velikou pochvalu a dík, že reprezentovali naší školu na tak významné geodetické soutěži jako je IG5.

Letošní 5. místo je zatím nejlepší umístění ze všech ročníku soutěže IG5, co jsme se zúčastnili.

Poslední den a to v neděli 14.4. jsme cestovali zpět do Opavy. Ve vlaku jsme debatovali o soutěži, zážitcích a plánech na další soutěž a to tentokrát v Lučenci IG5 již XV. ročník!