PRAHA VOLÁ…

V pondělí 8. října 2018 se vydala 4.G na třídenní exkurzi do naši matičky měst – Prahy. V časných ranních hodinách jsme se sešli na nádraží v Opavě a fičeli přímým vlakem do Prahy. České dráhy opět nepřekvapily a dorazili jsme do cíle jen se čtyřicetiminutovým zpožděním.

Prvním našim zastavením byl Český úřad zeměměřický a katastrální. Dověděli jsme se vše o správě katastrálních území na území města Prahy, o ZABAGED (Základní bázi geografických dat), o obnově katastrálního operátu mapováním, o revizi katastru nemovitostí, o tvorbě geometrických plánů a byla nám předvedena jejich měřická technika.
Po vyčerpávajících přednáškách nám umožnili se naobědvat v jejich jídelně, což jsme uvítali smiley. A po obědě už do víru velkoměsta! Přesunuli jsme se na Újezd a odtud polovina z nás lanovkou, druhá polovina pěšky, na Petřín. Lanovkáři těsně vyhráli nad prvními vyběhnuvšími smiley. Odměnou byly krásné výhledy z rozhledny, procházka zrcadlovým bludištěm a trasa krásami Prahy. Loreta, Pražský hrad, Kampa, Karlův most, Staroměstské náměstí a Orloj, Václavák. Do hotelu jsme se dostali až večer a s plány na úterý usínali.

Úterní ráno bylo svižné. Po snídani přesun na Letiště Václava Havla Praha - Ruzyně. První jsme měli sraz s Ing. Romanem Janečkem, manažerem geodézie a kartografie, který nám velice zajímavě povykládal o správě GIS dat na letišti. Dověděli jsme se, jak se označují vzletové a přistávací dráhy, jak se evidují plochy v GIS ve více úrovních (mosty, estakády,..) a jak se provádí zaměřování na letišti. Následoval rychlý přesun na Terminál 3, kde jsme měli dojednanou prohlídku neveřejných prostor letiště. Museli jsme absolvovat letištní kontrolu a pak už nástup do autobusu s panem průvodcem. Ten nám povykládal o všem, co se na letišti děje, dělo a dít bude. Projeli jsme celé letiště křížem krážem, viděli přilétávat a vzlétávat spoustu letadel, podívali jsme se do zázemí letištních hasičů a shlédli jejich techniku. Největším zážitkem bylo ale přistání největšího dopravního letadla na světě AIRBUS A380 letecké společnosti Emirates. Tento obr má na výšku 24 m, rozpětí křídel 80 m a délku 73 m. Létá na trase Praha – Dubaj. Letiště Praha muselo kvůli tomuto velikánu investovat 150 miliónu korun a přestavět příletovou stojánku. Toto letadlo jsme s autobusem doprovodili až ke stojánce, dá se říci, že jsme ho měli na dosah. Po téměř třech hodinách opouštíme letiště a míříme na oběd do restaurace Na Staré ráně, kousek od O2 Arény. A právě vedle, v Galerii Harfa, se nachází Síň slávy českého hokeje. Tu jsme nemohli minout smiley. Expozice Síně slávy ukazují slavné okamžiky českého hokeje od počátku své existence až po žhavou současnost. Nedílnou součástí je šest hokejových trenažérů, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet přesnost střelby na bránu a její tvrdost, přesnost přihrávky, zručnost, střelbu s tečí, vedení puku, ale také posuzování nedovolených hokejových zákroků z pozice hokejového rozhodčího. A náročný den ještě nekončil… Čekaly nás ještě nákupy a večer zhodnocení dne. Unavení, ale spokojení, jdeme do finále.

Středa je tu a nás už čeká jen nenáročný výjezd výtahem do 93 m položené vyhlídkové kabiny Žižkovského vysílače. Tato stavba se pyšní třemi nej – je nejvyšší stavbou v republice a zároveň i nejvyšší vyhlídkovou plošinou a získala ocenění druhá nejošklivější stavba světa. Na pilíři chybělo ale těch 10 miminek, které byly z vysílače sundány pro jejich údržbu a obnovu. V poledne procházka po Vyšehradě a Letné, pak nezbytné nákupy a zpátky do Opavy.

Tři dny utekly jako voda, ale vzpomínat budeme ještě dlouho…