Zlatá Bára Malíková!

Nezbývá než gratulovat naší studentce 2. ročníku Barboře Malíkové k její další zlaté medaili, tentokrát z olympiády! Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala pro českou výpravu v Buenos Aires zlatou medaili. V netradičním formátu, ve kterém rozhodoval o konečném pořadí součet časů ze dvou běhů, zvítězila s více než sekundovou převahou před Němkou Marií Scheppanovou a Niddy Mingilishiovou ze Zambie. Potvrdila roli favoritky a přidala další úspěch k titulům z loňského dorosteneckého mistrovství světa a letošního mistrovství Evropy. Takový atletický talent se rodí jednou za deset let. Maximálně.

Již v roce 2017 vyhrála v Keni ve svých 15 letech Mistrovství světa v atletice do 17 let na trati 400 metrů a stala se tak nejmladší vítězkou na této trati v historii. S časem 52,66 je držitelkou českého dorosteneckého rekordu na trati 400 m, dosavadní rekord Naděždy Tomšové překonala po 29 letech, když v roce 2017 v čase 52,74 vyhrála Mistrovství světa do 17 let. Ve stejném roce a na stejné trati vyhrála i Mistrovství světa žen. V roce 2017 byla v české anketě Atlet roku vyhlášena objevem roku.

O rok později vyhrála Mistrovství Evropy v atletice do 17 let, kde si rekord ještě o osm setin vylepšila. Po Zuzaně Hejnové (která mimochodem nazvala Báru přímo přírodním úkazem), Kateřině Cachové a Michaele Hrubé se stala teprve čtvrtou českou dorosteneckou mistryní světa. S časem 2:03,51 je také držitelkou českého dorosteneckého rekordu na trati 800 m, zaběhla jej v roce 2018 na českém dorosteneckém mistrovství.

V červnu 2018 vyhrála na Zlaté tretře v Ostravě juniorský běh na 300 metrů s časem 37,86, což je nový český dorostenecký rekord a čtvrtý nejlepší čas ve světových tabulkách závodnic do 20 let. Ve stejném roce si také vylepšila osobní maximum v běhu na 100 metrů (12,08 s ) a 200 metrů (24,40 s).

Šestnáctiletá čtvrtkařka Barbora Malíková znovu prokázala rychlost i pevné nervy v červenci 2018 a stala se v maďarském Györu mistryní Evropy na 400 metrů mezi dorostenkami. Svůj národní rekord této kategorie vylepšila na 52,66 s, tak rychle za poslední tři roky neběžela ani žádná dospělá Češka!

Jsme hrdí na to, že Barbora Malíková je nejen výborná česká atletka – běžkyně, ale také naše studentka! Letos parádně zakončila sezónu, ale my věříme, že ještě neřekla poslední slovo a mnoho takových sezon má ještě před sebou! Takže Báro, držíme Ti palce.