Zlatokopecký skanzen, hora Šerák, žulový lom a krápníkové jeskyně

To vše měla možnost zhlédnout třída 1. A během své exkurze, která se uskutečnila ve dnech 12. – 13. 6. 2017. Protože předpověď počasí hlásala první den exkurze téměř tropické teploty, všichni zúčastnění se oblékli letně – do triček a kraťas – a čekali, že se budou schovávat ve stínu. Opak byl pravdou. Poněkud pozapomněli na to, že jedou do hor. Nejprve do Hor Zlatých. Čím více jsme se blížili k naší první zastávce, tím více se nebe zatahovalo a začali jsme přemýšlet, jestli si nemáme vytáhnout dlouhé kalhoty, ale nakonec jsme se spokojili pouze s mikinami. A i když nás v průběhu dne zastihl pořádný liják, trval jenom chvilku a naše plány nakonec nebyly nijak narušeny.

Jako první jsme si s místním průvodcem prohlédli Zlatokopecký skanzen a Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách, kde si zájemci mohli vyzkoušet, jak se rýžuje zlato a přesvědčit se o tom, že zlato je v řece stále přítomné. Poté jsme se přemístili na sedlo v Ramzové, odkud jsme lanovkou vyjeli na horu Šerák, jedno z nejmalebnějších míst jesenických hor, a po malém občerstvení jsme se vydali na šestikilometrovou procházku zpět na ramzovské sedlo.

Druhý den ráno jsme vyrazili na exkurzi do kamenických dílen provozovny Slezská žula v Žulové u Jeseníku. Nejzajímavější částí prohlídky byla návštěva jednoho z místních lomů, kde se žula těží již desítky let. Pozorovali jsme práci těžké techniky a zručnost místních pracovníků. Těžká fyzická práce se podepisuje na jejich zdraví, všudypřítomný prach se usazuje na jejich plicích. Jeden z místních zaměstnanců našim studentům radil: „Děcka, učte se, ať se nemusíte dřít tak jako my.“

Naši dvoudenní exkurzi zakončila návštěva známých krápníkových jeskyní Na Pomezí ve Vápenné. Ačkoliv někteří studenti již předtím tyto jeskyně navštívili, prohlídku si užili stejně jako ti, kteří zde byli poprvé. Jedná se totiž o jedny z nejkrásnějších jeskyní v naší zemi a je jen na vaší fantazii, co v krápnících spatříte.

Exkurze třídy 1. A určitě splnila svůj účel – poznali jsme nejen nová místa a nové skutečnosti, ale také sebe navzájem trochu jinak, než jak se známe ze školních lavic.

 

Mgr. Simona Kacířová, třídní učitelka